Rabia ( R4BİA ) İşareti Nedir? | SARIYER MEYDAN
Ana Sayfa
Dolar : 2,9888 Euro : 3,3424 Bist : 75.406
Ana Sayfa >> Rabia ( R4BİA ) İşareti Nedir?20.08.2013 14:29

Rabia ( R4BİA ) İşareti Nedir?

Rabia ( R4BİA ) İşareti Nedir?


Rabia simgesi bir anda Mısır`dan çıkıp bütün Dünyaya yayıldı. Peki R4bia`nın anlamı nedir? Rabia ne demektir? Neden Rabia işareti kullanılıyor? İşte Rabia`nın anlamı...


Bu haber 808 kez okundu.

Rabia selamı, Rabia selamı ne anlama geliyor? Kenan Sofuoğlu`ndan Rabia selamı var. Rabia selamı nasıl veriliyor? Rabia Selamı nedir? Rabia Selamı`nın anlamı ne? 

Rabia selamı nasıl veriliyor?
 
Darbe karşıtlarının simgesi haline gelen, Başbakan Erdoğan`ın da Bursa`da yaptığı Rabia selamı ne anlama geliyor? Hangi elle yapılıyor?
Mısır`daki direnişin sembolü RABİA işareti bütün dünyada Müslümanlar tarafından özgürlüğün ve zaferin sembolü olarak kullanılmaya başlandı.
 
Rabia selamı ne anlama gelir?
 
Peki tüm Türkiye`nin merak ettiği Rabia selamı nasıl verilir ve ne anlama gelir? Gerek Kahire’de gerek dünyanın dört bir yanında darbe karşıtlarının simgesi haline gelen işaret. "Rabia" işareti, Mursi yandaşlarının toplandığı Rabiatul Adeviye Meydanı’ndan geliyor. Rabia, Arapça`da 4`üncü anlamını taşıyor.
 
Tayyip`den Rabia Selamı
 
Bursa’da konuşan ve Mısır’daki gelişmeleri değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın aynaya bakacak yüzleri kalmadığını bildirerek, Mısırda adalet isteyen insanlara kurşun yağarken susan ve susarak onaylayanların, teşvik edenlerin vicdanlarıyla yüzleşemeyecek kadar kanın içine battıklarını söyledi. Mısır’da susanların yarın sıra kendilerine geldiğinde konuşamayacaklarını da vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Bugün Mısır’da oynanan oyunu yarın çıkacaklar başka bir İslam ülkesinde oynayacaklar. Bugün Mısır’da sergilenen vahşeti yarın belki de başka ülkede sergileyecekler. Belki başka ülkeyi belki Türkiye’yi karıştırmak isteyecekler. Çünkü bu bölgede güçlü bir Türkiye istemiyorlar” dedi.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile birlikte Kentsel Dönüşüm törenine katılmak üzere helikopterle Bursa’ya geldi. Afet Koordinasyon Merkezi’ne inen Başbakan Erdoğan’ı Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve diğer yetkililer karşıladı. Başbakan Erdoğan, daha sonra Başbakanlık otobüsü ile töreninin yapılacağı Mevlana Mahallesi’ne geldi. 
 
Ünlülerden Rabia Selamı
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, darbe karşıtı gösterilerin sembolü olan, dört parmakla “rabia” işareti yaptı. Başbakan Erdoğan, Mısır ile ilgili değerlendirmeleri sırasında, gerek Kahire’de gerek dünyanın dört bir yanında darbe karşıtlarının simgesi haline gelen “rabia” işareti yaptı.
Erdoğan’ın elini kaldırarak, 4 parmağıyla bu işareti yapması üzerine, törene katılan vatandaşlar da üzerinde “rabia” simgesi bulunan dövizleri kaldırarak destek verdi.
“Rabia” işareti, Mursi yandaşlarının toplandığı Rabiatul Adeviye Meydanı’ndan geliyor. Rabia, Arapça’da 4`üncü anlamını taşıyor.
 
Emre Belözoğlu`ndan Rabia selamı
 
Fenerbahçe - Tortu Konyaspor maçında 2. gölü atan Emre Belözoğlu yaptığı parmak işaretiyle Mısır`da darbeye direnen halkı selamladı. Mısır meydanlarında direnen insanların işareti olan dört parmak işaretini kullanan Emre, direnişçilere selam gönderdi. 
 
Futbolcular Rabia Selamı
 
Fenerbahçe`nin, Torku Konyaspor ile oynadığı karşılaşmada penaltıdan takımının 2. golünü kaydeden Emre Belözoğlu, sevinç sırasında rabia işareti yaptı... Aynı işareti, 20:00`de başlayan Çaykur Rizespor - Gençlerbirliği maçında takımına galibiyeti getiren golü atan Sercan Kaya da yaptı... 
 
Çaykur Rizespor futbolcusu Sercan Kaya, Gençlerbirliği ile karşılaştıkları maçta bu sezonun ilk golünü kaydetti. 25 yaşındaki futbolcu, 31`inci dakikada kaydettiği golden sonra, Mısır`da darbe karşıtı gösterilerin sembolü olan `Rabia` işareti yaptı. 
 
Darbe karşıtlarının yeni sembolü!
 
Arapçada "dördüncü, dört" anlamına gelen "Rabia" kelimesi Mısır`da darbe karşıtı direnişinin sembolü oldu.
Arapçada "dördüncü, dört" anlamına gelen "Rabia" kelimesi Mısır`da darbe karşıtı direnişinin sembolü oldu. Katliamdan bir kaç saat önce Rabiatul Adeviyye Meydanı`nı dolduran onbinlerce kişi elleriyle "dört" işareti yaparak mesajlarını dünyaya duyurmaya çalışıtı.
Mısır`da darbe karşıtı gösterilerin yapıldığı Rabiatul Adeviyye Meydanı tüm dünya tarafından yakından takip edildi. Meydanı dolduran yüzbinlerce kişinin yaklaşık iki ay süren direnişi sayesinde Tahrir Meydanı kadar ünlenen Rabiatul Adeviyye Meydanı son yılların en büyük sivil katliamından birine şahitlik etti. Sayıları hala tam olarak tespit edilemeyen yüzlerce kişiye mezar olan meydanın pek bilinmeyen bir yönü daha ortaya çıkıyor.


Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/rabia-r4bia-ne-anlama-geliyor-/gundem/detay/1752336/default.htm


Diğer GÜNDEM haberleri

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir

Hava Durumu
http://www.xn--saryermeydan-34b.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - SARIYER MEYDAN bir ALYANS GRUP kuruluşudur.